

Яка система опалення краще для приватного будинку? Ще якихось десять років тому такого питання взагалі не було. Якщо поруч по вулиці проходила газова магістраль, ніхто не думав, – встановлювали газовий котел і все. Добре, якщо крім опалення він ще міг гріти гарячу воду. В ідеальному випадку, встановлювали двоконтурну модель з акуратною подвійний трубою, що виходить за стіну будинку. Отримували все – опалення і гарячу воду, скільки було потрібно. В маєтках можна було встановити потужний одноконтурний котел і колонку на гарячу воду. Газ був дешевий, тому обігріти навіть великий будинок не складало ніяких труднощів. Камін був екзотикою в вітальні, а для дачного будинку встановлювали дров’яні печі, які прогрівали кімнату під час поодиноких відвідувань дачі восени або взимку.
Якщо близько від ділянки не було газу, встановлювали електричні теплі підлоги або електрокотел в комплекті з водяними теплими підлогами або радіаторами. Економили на опаленні за рахунок накопичення тепла в баці-акумуляторі, або за рахунок спеціального тарифу для систем електроопалення.
Не рідкістю в приватних будинках були і твердопаливні чавунні чи сталеві котли, з системами радіаторів, навіть без циркуляційних насосів. Так, власне кажучи, часто і до сих пір старі будинки опалюються тільки дров’яними котлами.
Який вид опалення обрати для приватного будинку? Сучасні тенденції.
Що змінилося в системах опалення приватного будинку в даний час? Зростаючі тарифи на тепло-енергоносії і, як наслідок, неминучість енергозбереження, кардинально змінили ситуацію. Опалювати великий будинок газом стає просто збитковим. Тим більше, що часто у великому будинку живе невелика сім’я. Електроопалення також економічно не вигідне, незважаючи на відповідні тарифи. За останніми постановами тариф на електроопалення діє тільки на 3000 кВт в місяць. Все, що вище цієї межі, оплачується за звичайним тарифом в 1,68 грн./кВт. Знижений тариф діє тільки в опалювальний період: з жовтня по квітень. Весь інший час оплата за електрику йде як для всіх господарств, 100 кВт – по 90 коп., більше 100 кВт – по 168 коп. за кВт. Трохи рятує ситуацію двозонний лічильник з розрахунком за електрику спожиту з 11 години вечора до 7 ранку – по 45 копійок за кВт-годину.
Виходить, потрібно шукати компроміс в ситуації, що склалася, і використовувати будь-які можливості, щоб заощадити на опаленні. Необхідно шукати комплексні рішення для модернізації систем опалення, або застосовувати новий і перспективний вид обладнання для нового будинку.
Розберемо декілька можливих варіантів систем опалення для приватних володінь, які заслуговують на вашу увагу.
- Приватний будинок з твердопаливним котлом і готовим димоходом. Що можна зробити для поліпшення опалення та розширення функціональності системи? Як підвищити комфорт в будинку?
- Щоб зменшити запаси палива – утепліть будинок, поставте нові вікна та двері. Це навіть без модернізації котельні скоротить мало не наполовину потребу в дровах або вугіллі.
- Якщо є категорична необхідність замінити старий котел, поміняйте його на новий -пелетний або ефективний піролізний. Якщо вже є димохід і він в робочому стані, це суттєво скоротить витрати на модернізацію системи.
- Перевірте, щоб котел міг гріти воду для системи опалення і для ГВП, а також працювати в автоматичному режимі.
- На підтримку до твердопаливного котла укладіть електричні кабельні теплі підлоги – вони вимагають мінімум робіт з переробки підлоги, при цьому ви отримаєте друге джерело тепла в будинку. Тим більше, якщо раптом матимуть місце перебої з котлом або з паливом.
- Можна повісити пару електрорадіаторів або керамічні інфрачервоні панелі, але це краще для приміщень з невисокою стелею.
- Можна для підтримки паралельно поставити електрокотел і гріти, використовуючи нічний тариф на електроенергію, воду в бак-акумулятор, потім качати її днем по радіаторам. Але розрахуйте, чи вистачить вам потужності від мережі. Від 220 В працюють тільки електрокотли потужністю до 6 кВт.
- Можна на дах встановити сонячні трубні або плоскі колектори. Вони безкоштовно підігріють потрібну кількість гарячої побутової води влітку і підтримають систему опалення будинку взимку.
Недоліки твердопаливної системи: нагляд за котлом, клопоти з паливом і його зберіганням в сухому приміщенні, окрема котельня, пожежна небезпека, необхідність чистки котла та системи димоходу, можливі поломки, затори, необхідність утилізації золи.
Плюси: Альтернативні рішення – доступні за ціною електрообігрівачі та безкоштовна гаряча вода з геліосистеми.
- Якщо будинок вже має газову систему опалення, як можна зменшити платежі за опалення і гарячу воду? Можна зменшити навантаження на газовий котел, або повністю його замінити більш енергоефективним обладнанням.
Варіанти для вибору інших джерел тепла, замість або в пару до газового котла, обмежені, це: електрокотел, твердопаливний котел або тепловий насос. Яке краще вибрати вид опалення для приватного будинку, щоб обходитися без газу, підкаже фахівець, вивчивши планування будинку.
Пропонуємо кілька логічних технічних рішень, які можуть змінити ситуацію на краще.
- Починайте з утеплення будинку, це в будь-якому випадку потрібно зробити для економії газу вже в найближчу зиму.
- Можна поставити твердопаливний котел – але для нього потрібен сухий склад для палива, провітрюване окреме приміщення і, головне, димохід, піднятий вище коника даху будинку. Крім цього потрібно виконати врізку в існуючу систему і доповнити її відповідно до схеми, складеної фахівцем. І готуйтеся до постійних клопотів із палаючою топкою: немає вогню – немає тепла в будинку.
- Простіше паралельно газовому встановити електрокотел і гріти воду для опалення в нічний час. Для будинку в кілька поверхів опалення електрикою стає вкрай витратним, необхідне підведення 3ф. мережі, потрібен дозвіл від РЕМ і кілька десятків кіловат від підстанції на опалення всього будинку. Можна поставити малопотужний котел і обігрівати пару кімнат: 6 кіловат вистачить на дві-три невеликі кімнати. Недолік такого варіанту – вогкість та холод на верхніх поверхах, хоч котел буде працювати без перерви. Краще підійде як варіант для опалення будинку в черговому порядку.
- Можна встановити спліт-системи з функцією теплового насоса в декілька кімнат приватного будинку. Вони зможуть працювати на обігрів цих кімнат восени і навесні.
- Сонячні колектори можуть тільки трохи підтримати теплом систему опалення навесні і восени. У кращому випадку взимку вони покриють частину потреби в гарячій воді для будинку. Якщо робити систему для максимальної допомоги опаленню, необхідно мати відкритий басейн для скидання надлишкової гарячої води влітку. Для таких колекторів потрібен незамерзаючий теплоносій і автоматика, пов’язана з управлінням котла.
- Найкращий ефект по економії витрат дасть рішення, рекомендоване фахівцями … – це теплові насоси … .. Легше і простіше за все, в парі з газовим котлом встановити тепловий насос «повітря-вода». Внутрішній блок вдало і компактно розміщується в приміщенні поряд з газовим котлом, а зовнішній блок може встановлюватися на землі або на кронштейні, збоку на стіні будинку. За розрахунками, тепловий насос при роботі на опалення споживає в 3-5 разів менше електроенергії, ніж електричний котел, а поставляє в будинок таку ж кількість тепла. Платити потрібно в 3-5 разів менше, ніж за прямий електрообігрів. Тепловий насос працює як основний генератор тепла, а газовий котел буде автоматично вмикатися як резервне джерело тільки в суворі морози, тобто лише кілька днів за зиму. Ресурс котла збільшується, споживання газу зводиться тільки до витрат на кухню.
- Як варіант повної заміни газового котла, тепловий насос підходить ідеально. Навіть тепловий насос «повітря-вода», теплопродуктивність якого залежить від температур зовнішнього повітря, може працювати повністю автономно за рахунок вбудованого електрообігрівача. Газовий котел залишається в резерві, як додаткове джерело тепла. Він може вибиратися для теплопостачання будинку виходячи з більш дешевих тарифів на електрику або газ.
- Для часткового опалення в міжсезоння можна використовувати пару спліт-систем з функцією теплового насоса. Вони споживають більше енергії, ніж тепловий насос, але як варіант для зменшення навантаження на газове споживання, стануть в пригоді у невеликому будинку.
- Приватний будинок з електричним котлом вимагає термінової модернізації. Можливі кілька варіантів зниження навантаження на електрокотел.
- Можна встановити сонячні колектори і гріти ними воду для опалення та ГВП.
- Можна перейти на пелетний котел, з усіма витікаючими турботами про паливо і проблемою димоходу.
- Краще модернізувати систему опалення установкою повітряного теплонасоса, а електрокотел залишити другим джерелом тепла. Це знизить енерговитрати (з урахуванням тарифу на електроопалення) в 3-4 рази.
- Варіант з кондиціонером теж прийнятний, але тільки для будинку малої площі: не варто завішувати всі стіни зовнішніми блоками – краще поставити один тепловий насос. За вартістю – майже теж саме.
- Яке опалення краще для проектованого приватного будинку? Для майбутнього добре утепленого будинку найкраще заздалегідь передбачити в проекті установку теплового насоса в якості основного джерела тепла і нагрівання води для побутових потреб. Один компактний агрегат на альтернативних джерелах тепла повністю контролює сприятливі умови для літньої спеки або холодної зими, причому найбільш ефективно та економно.
Крім того, з метою зниження енерговитрат для раціонального розподілу тепла в кімнатах треба передбачити контури низькотемпературних теплих підлог і фанкойлів з водою в якості теплоносія. Крім функції опалення, фанкойли, встановлені в вітальні, спальні або в кабінеті, можуть успішно охолоджувати кімнати в літній час, коли тепловий насос буде працювати на кондиціонування будинку. При цьому не потрібні спліт-системи, ви отримаєте найекономніше опалення і стільки скільки потрібно гарячої води.
Щоб зняти навантаження по електриці влітку, плюс для нагріву води у відкритому чи закритому басейні, можна встановити блок сонячних колекторів – 30 трубок – це до 250 -300 літрів гарячої води в день.
В результаті маємо: найбільш комфортне і економне опалення, повноцінне гаряче водопостачання та кондиціонування кімнат влітку. Вищий рівень комфорту та найнижчі витрати.
Висновки
Технології вдосконалюються, теплотехнічне обладнання переходить на більш високий енергозберігаючий рівень. І найбільш перспективними в усьому світі вважаються технології, що використовують альтернативні джерела енергії: теплові насоси, сонячні колектори і вітрові та фотоелектричні станції. Нехай поки що теплові насоси як високотехнологічне обладнання, достатньо дорогі, але процес установки і впровадження теплонасоса можна пройти з меншими на 35% витратами, беручи участь в програмі IQ-Energy. Звертайтеся до наших фахівців, вони підкажуть, яку систему опалення вибрати для приватного будинку, розкажуть про найдоступніші за ціною варіанти теплонасосних систем і допоможуть з грамотним їх впровадженням