
Розглянемо, чим відрізняється водяне опалення від інших видів опалення будинків, у чому його особливості, які недоліки, і чи є перспективи застосування в житловому будівництві.
Що таке система водяного опалення
В основі систем водяного опалення лежить принцип конвекційного перенесення тепла від рідкого теплоносія – води або пари навколишньому повітрю. Котел гріє воду, гаряча вода або пар надходять у труби та радіатори, встановлені по всіх приміщеннях будинку. Після чого тепло від гарячих ребер або секцій радіаторів конвекційним шляхом поширюється вгору. На його місце знизу уздовж підлоги підтягується холодне повітря, і нагріваючись йде догори.
Існують системи водяного опалення, де організована примусова циркуляція води, і системи з гравітаційною циркуляцією (самопливні). У перших воду змушує циркулювати в замкнутій системі циркуляційний насос, по-друге – вода рухається самопливом трубами із невеликим ухилом. Розрізняють також 1-трубні і 2-трубні схеми розведення.
До нещодавна парове опалення було досить популярним. Але в останнє десятиліття, коли всі комунальні технології орієнтовані на енергозбереження, стають популярними економічніші низькотемпературні системи теплопостачання.
Особливості та недоліки парового опалення
Розглянемо, як організоване опалення будівель парою, як впровадити парове опалення, його плюси і мінуси. Воду до пароподібного стану (більше 100 градусів) підігріває котел, після чого гаряча пара під високим тиском надходить у труби і батареї, розташовані у всіх приміщеннях будівлі. Там пар нагріває радіатори, тепло віддається навколишньому середовищу – повітрю, пара охолоджується і вода конденсатом надходить назад у котел.
Найбільш часто в будинках із паровим опаленням встановлювалися комплекти чавунних радіаторів, з’єднаних сталевими трубами.
Для роботи з парою не допускається застосовувати пластикові труби, оскільки вони не розраховані на високий тиск і температури.
Сучасний радіатор парового опалення може бути виготовлений із чавуну, сталі або алюмінієвих сплавів, він відрізняється міцністю і розрахований на високий тиск.
Переваги
- Парове опалення організовується на будь-якому котлі, догріває воду до пари, – на дровах, мазуті, вугіллі або газі.
- Гаряча вода або пар – найдоступніший теплоносій.
- Швидке прогрівання батарей.
- Простота монтажа.
Недоліки
- Парові радіатори схильні до високого тиску пари і високої температури.
- Існує небезпека ураження людей і майна під час проривів тепломережі парового опалення.
- Під час установки потрібне спеціальне приміщення для котла і нормативна вентиляція.
- Загроза прориву перегрітої пари з тріщин у трубах або радіаторах.
- Більше прогрівається верхня частина приміщень, а не простір у підлозі.
- Недостатній контроль за температурою в приміщеннях.
- Перегрітий теплоносій загрожує корозією і скорочує термін служби системи радіаторів.
- До недоліків зараховують і громоздкість котлів, і неконтрольованість парового опалення.
Раніше під паровим опаленням розуміли централізоване теплопостачання багатоквартирних і приватних будинків. В останнє десятиліття замість нагрітої пари з температурою вище ста градусів у централізованих або індивідуальних системах теплопостачання частіше застосовують підігріту воду. Це виключає можливість опіків під час прориву теплотраси або радіатора.
Вивчивши плюси і мінуси парового опалення, переходимо до більш сучасним системам водяного опалення.
Водяна система опалення: плюси та мінуси
Водяне опалення будинку, де в ролі джерела тепла використовується газовий, твердопаливний або електричний котел, має безліч переваг. Така система індивідуального обігріву і приготування гарячої води особливо вигідна для впровадження в приватних будинках. Вода, що прогрівається котлом до температури 50 – 80 градусів, примусово або природним шляхом циркулює в системі радіаторів або в контурах теплої підлоги. Таке автономне теплопостачання більш економічне, оскільки не потрібен підігрів води до пароподібного стану, немає довгих теплотрас і втрат тепла. Як дотягувачі тепла дозволено використовувати сучасні сталеві або чавунні радіатори, а також радіатори з алюмінієвих сплавів. Розведення виконують мідними, сталевими або пластиковими трубами.
Як провести водяне опалення в приватному будинку? Ще десять років тому, коли газ був дешевший, вугілля вистачало, проблем це не викликало. Зараз, тенденції енергозбереження виходять на перший план і економія викопних видів палива стає все більш популярною і необхідною. Для теплопостачання приватних будинків все частіше замість газових і електричних котлів встановлюють теплові насоси, найбільш економічні в експлуатації та повнофункційні джерела тепла, гарячої води та холоду.
Як системи розподілу тепла в спальні, ванній, на кухні, у вітальні або дитячої встановлюються системи водяної теплої підлоги, що нагрівають шар повітря в нижній, найкомфортнішій для людей, частині кімнат. Для поліпшення тепловіддачі обирають покриття підлоги з високими показниками теплопровідності, наприклад плитку. Крім плитки на «теплу підлогу» укладають і дерев’яні покриття, і лінолеум, і ковролін.
Переваги
- Водяне опалення у приватному будинку з циркуляційними насосами та двухтрубною схемою з’єднання радіаторів рівномірно прогріває всі кімнати.
- Термостати настінні і вбудовані, термоголовки та автоматика сучасного котла точно підтримують потрібну температуру в окремих кімнатах.
- Можливість влаштування індивідуального автономного опалення в квартирах багатоповерхового будинку, спроектованого під такий вид опалення.
- Часто реалізуються проекти водяного опалення із системами теплої підлоги і контурами радіаторів.
- Тепла підлога з водою в ролі теплоносія набагато дешевша в експлуатації, ніж електричні обігрівачі.
- Бесшумна робота систем водяного опалення на відміну від повітряних систем.
- Вода в системі водяного індивідуального опалення циркулює по замкнутому колу, не відкладається осад або забруднення із загальної мережі.
Недоліки
- Високі поточні витрати на обігрів при роботі з газовим або електричним котлом через високі тарифи.
- Загроза прориву і затоплення через пошкодження системи водяної теплої підлоги, труб або радіаторів.
- Високі вимоги до проектування систем, обслуговування та ремонту газових котлів і твердопаливних котлів, необхідність дозволів від електромереж для установки електрокотла.
- Є загроза замерзання води в трубах і радіаторах у зимовий період, коли будинок не опалюється.
- Недовгий термін експлуатації котельного обладнання: до 10-15 років.
- Монтаж проводять тільки кваліфіковані фахівці.
Сучасне водяне опалення приватного будинку
Водяне опалення в приватному котеджі або маєтку, на дачі або в квартирі має свої недоліки. Однак такі системи теплопостачання продовжують встановлювати і в споруджуваних нових будинках, і в реконструйованих будинках. Вода, як доступний і дешевий теплоносій із високими показниками теплоємності, залишається незамінною в сучасному житловому будівництві. Залишається обрати лише найбільш економічне у роботі джерело тепла. І нині для цих цілей все частіше обирають теплові насоси «повітря-вода». Це найбільш вигідний варіант із найвищими показниками енергоефективності.
Теплові насоси обігрівають будинок чи квартиру у 3-5 разів дешевле, ніж будь-які інші джерела тепла. У теплонасосних системах теплоносій для водяної теплої підлоги і радіаторів підігрівається до 45-55 градусів, що скорочує енерговитрати на опалення та підігрів води.
Крім того, працюючи з водяними вентиляторними дотягувачами – фанкойлами, вони охолоджують приміщення будинку в літній період, підтримуючи комфортну температуру.
Інтелектуальні пульти керування дозволяють програмувати режими для кожного приміщення окремо або для будинку в цілому.
Низькотемпературні системи тепло-холодопостачання, реалізовані за системою «тепловий насос — водяна тепла підлога — фанкойли», мають перспективи для широкого впровадження і є найбільш економічним кліматичним устаткуванням для комфорту влітку і взимку.
Висновок
Водяне опалення не втрачає актуальності і залишається вигідним і нині. Обираючи сучасні джерела тепла – конденсаційні газові котли, котли на біопаливі, сучасні теплові насоси, ви отримуєте економічну і зручну систему опалення з найвищим рівнем комфорту.