
Під час обговорення питання «Яке опалення найбільш економічне?», варто спочатку уточнити його суть.
В ідеалі хотілося б витратити мінімум коштів на обладнання та монтаж, а отримати мізерні рахунки за тепло в будинку. Але реальність якраз зворотна: ніколи при дешевому обладнанні не вдасться заощадити на сезонних витратах на обігрів. Економічне або, як кажуть, економне опалення – це таке опалення, за яке в зимові місяці або у перехідний період доведеться заплатити найменшу кількість грошей. Під ефективністю ми будемо розуміти те, наскільки якісно, швидко і чи на 100% рівномірно система опалення обігріє всі кімнати котеджу або заміського будинку, наскільки гнучка вона в налаштуванні та управлінні.
А тепер порівняємо кілька доступних варіантів облаштування опалювальних систем у нових приватних будинках та в реконструйованих котельнях давно побудованих будівель. Причому не будемо враховувати ті випадки, коли платити за опалення будинку держава допомагає субсидіями. Попередньо також врахуємо, що всі способи опалення приватних будинків найбільш ефективні та економічно вигідні, якщо стіни будинку мають хорошу теплоізоляцію, відсутні втрати тепла через вікна, вентиляцію та двері.
Чим можна обігріти приватний будинок
1. Газовий котел, що входить до системи автономного опалення, до недавніх років вважався найбільш економічним видом опалення для одно-, дво- і триповерхових приватних житлових будинків. Система терморегуляторів на радіаторах забезпечує опалення лише тих кімнат, де зараз знаходяться мешканці будинку, на обігріві решті площі можна економити. Сучасні двоконтурні або одноконтурні котли з природною або примусовою тягою ефективно обігрівають усі поверхи, причому до тієї температури в кімнатах, яка задана термоголовками кожного радіатора. У газовому котлі передбачене регулювання температури нагріву теплоносія, тому він також успішно нагріває воду або водяний розчин для систем теплих підлог.
Комфорт повний, включаючи підігрів побутової води, і все було б чудово, якби не постійно зростаючі тарифи на газ. А платежі виростають не на кілька відсотків, а в рази.
Навіть якщо опалювати лише один поверх, значно заощадити ніяк не виходить. А якщо котел давно встановлений і систему опалення не можна регулювати за температурою і площею обігріву? Не будемо також писати про складнощі підведення і підключення до газової магістралі нового приватного будинку. Про економічність системи газового опалення останнім часом ніхто вже не говорить.
Тому все частіше власники систем опалення з використанням газу переходять на інші види палива або на гібридні схеми теплопостачання. Приклад: вартість обігріву приміщень площею 100 кв. м газовим котлом в зимовий місяць – до 300-400 куб. м газу – за тарифом зими 2018 року (8,55 грн. за 1 куб. м) склала 400 х 8,55 = 3420 грн.
2. Твердопаливний котел дає незалежність від газових монополістів, це приємно. Якщо є постійне джерело деревних відходів, тоді це дуже економічне опалення будинку. Але комфортним спосіб обігріву приватного будинку дровами, вугіллям, брикетами або іншими викопними видами палива ніяк не назвеш. За таким котлом потрібен постійний нагляд. Окрема тема – пожежна безпека систем з твердопаливними джерелами теплової енергії, до того ж постійний догляд за димарем і топкою, кіптява, сажа…
Вартість вугілля та пелет зростає, а робити запаси на опалювальний сезон із кожним роком стає важче. І автоматика у твердопаливних котлів значно слабша, ніж у газових, регулювання температури води на виході у багатьох моделей не передбачене.
Приклад: для обігріву приватного будинку площею 100 кв. м на місяць знадобиться до двох кубів дров за ціною 650 грн. х 2 = 1300 грн. або до тонни пелет, а це 3000 грн. х 0,9 = 2700 грн. на місяць.
Вугілля – не дешевше за пелети: коштує зараз до 3000 грн. за тонну. У зимовий місяць для опалення 100 кв. м може піти до 1-2 тонн, а це біля 3000 грн., що також дороге задоволення.
3. Електричні котли, електричні теплі підлоги, електроконвектори, тепловентилятори – усі ці електронагрівачі споживають солідну кількість електроенергії з мережі. Мережа будинку повинна витримувати всі електричні навантаження як для опалення, так і для увімкнення побутових електроприладів. На кожні 10 кв. м площі будинку потрібно до кіловата теплової енергії, для 100 кв. м – до 8,5-10 кіловат потужності електричних обігрівачів на годину. А це істотне навантаження на мережу.
Не забуваймо про узгодженнях з РЕМ виділеної на будинок потужності і про необхідність оформлення тарифів на електроопалення, щоб платити дешевше. Можна встановити акумулюючу ємність і двозонний лічильник, нагрівати воду електрокотлом в бакові-накопичувачувачі тепла вночі, використовуючи нічний тариф, що зменшить вартість опалення вдвічі. Але це для випадку, коли електричний котел працює на нагрівання води для системи радіаторів і не застосовується для обігріву кімнат електронагрівальними системами.
Варіантів і способів електрообігріву достатньо, але повністю ефективним і економічним таке опалення не назвеш. Електричні теплі підлоги повинні працювати тоді, коли в будинку знаходяться люди. Будь-якого типу електроконвектори або нагріваючі панелі також вмикаються вдень і ввечері, коли тепло більш необхідне. Нічний тариф у даному випадку неможливо застосувати. Для обігріву 10 кв. м кожної кімнати потрібно до кіловата потужності будь-якого електрообігрівача, і тут із законами фізики не посперечаєшся.
Є свої мінуси у систем інфрачервоного обігріву, коли більше нагрівається тільки звернена до обігрівача сторона предметів. Всі таймери і вбудовані терморегулятори працюють на економію, але знижують якість обігріву.
Приклад: для опалення 100 кв. м площі на місяць буде потрібно до 2500-3000 кВт електроенергії, що за тарифом 2019 року на електроопалення (від 0,90 до 1,68 грн. за 1000 кВт) виходить: 0,9 х 3000 = 2700 грн.
А якщо додати побутові електроприлади, або будинок має опалювальну площу більше 100 кв. м? Отримуємо солідні суми витрат.
Тому сказати, що різноманітні системи прямого електронагріву – це найбільш економічний обігрів приватного будинку, у жодному разі не можна.
Що залишається? Лише теплові насоси!
Обладнання, що працює із використанням альтернативних джерел енергії, все частіше застосовується у комунальній сфері. Теплові насоси працюють на основі передових технологій. Використовуючи енергію з мережі для роботи компресора і насосів, вони передають будинку в 3-5 разів більше теплової енергії. Економія витрат на опалення порівняно з роботою електронагрівачів може досягати 80%!
Ринок теплотехніки вже зараз пропонує величезний вибір теплових насосів вітчизняних і зарубіжних брендів. Для опалення можна обрати і досить дорогі моделі ґрунтових теплонасосів, а можна підібрати та купити за однією із програм банківського «зеленого» кредитування або за програмою IQ-Energy повітряний тепловий насос, який легко інсталюється в новому будинку або в уже діючу систему теплопостачання.
Ви витратите трохи більше, ніж за проект і під’єднання до газової магістралі, за пристрій високого і дорогого димоходу і котел, який прослужить від сили років десять-п’ятнадцять. Але отримаєте систему опалення нового рівня комфорту, найбільш ефективну, довговічну та надійну серед пропонованих ринком.
У чому переваги опалення приватного будинку тепловим насосом
Економія витрат порівняно з газовим, твердопаливним або електричним котлом не раз уже була доведена досвідом реальної експлуатації теплових насосів в умовах клімату України. Пропонуємо оцінити отримані результати прогнозованої економії з урахуванням діючих тарифів на енергоносії, розглянувши дані діаграми порівняльних витрат для системи опалення з тепловим насосом Mycond Arctic Home Smart типу «повітря-вода» для приватного будинку в 200 кв. м.
Дані розрахунків багаторазово підтверджуються реальною експлуатацією безлічі таких систем у всіх куточках України. Встановивши повітряний тепловий насос Mycond, власники систем реально отримали найбільш економічне опалення будинку.
Що забезпечує тепловий насос:
- відчутну, в кілька разів, економію витрат на опалення та підігрів води;
- можливість охолоджувати кімнати влітку, якщо встановлено декілька фанкойлів замість радіаторів;
- особливо ефективну економію при оформленні тарифу на електроопалення;
- можливість програмування добових і тижневих режимів роботи системи опалення;
- гнучке регулювання у відповідь на поточні теплові навантаження завдяки інверторним технологіям;
- управління системи опалення незалежними контурами;
- економічні режими на час відпустки і погодозалежне управління;
- дистанційне керування системою і цілорічний контроль мікроклімату в будинку.
Висновки
Як економно обігріти приватний будинок?
Для оцінки, яка із систем опалення найбільш економічна, варто порівняти сумарні витрати на обладнання та монтаж, а потім поточні витрати за п’ять-десять років після впровадження системи опалення з урахуванням зростання тарифів і вартості теплоносіїв. Тоді ми отримуємо реальну картину витрат на той чи інший спосіб опалення приватного будинку.
Можна закидати в топку котла дрова і отримувати тепло, можна встановити електронагрівач або газовий котел. Варіантів багато, на будь-який гаманець, відповідно до різних вимог до комфорту і на будь-який смак. Але тенденції енергозбереження зараз і в майбутньому все одно будуть в пріоритеті. Розвиватимуться не ті технології, що використовують викопні види палива, а ті, що застосовують альтернативні джерела енергії. Економічна система з тепловим насосом або останнє дерево в окрузі – вибір за вами.