
Постійно зростаючі ціни на комунальні послуги змушують багатьох замислитися над пошуком найбільш ефективного і водночас економічного способу обігріву своїх осель. І хоча більшість все ще віддає перевагу системам газового опалення, багато, з тих чи інших причин, все частіше вдаються до альтернативних, резервних способів підтримки тепла і комфортних умов перебування в приміщенні.
У цій статті розглянемо дві системи опалення: газовий котел і тепловий насос.
Що таке газовий котел?
Котел, як частина системи центрального опалення та охолодження, перетворює паливо в тепло, яке потім доставляється по всьому будинку. Всі печі складаються з чотирьох основних компонентів:
1) пальників, які подають і спалюють паливо,
2) теплообмінників,
3) повітродувки,
4) димоходу, який діє як вихлоп для газоподібних побічних продуктів.
Що таке тепловий насос?
Тепловий насос як частина системи центрального опалення та охолодження використовує зовнішнє повітря як для обігріву будинку взимку, так і для його охолодження влітку. Це означає, що ваш тепловий насос буде діяти як кондиціонер, коли стає жарко, і обігрівач, коли на вулиці холодно. Також теплові насоси можуть працювати на нагрів води. Це робить їх досить універсальним рішенням. При цьому вони не тільки універсальні, але й енергоефективні.
Думайте про тепловий насос як про теплоносій, що постійно переміщає тепле повітря з одного місця в інше. Взимку насос забирає тепло з зовнішнього повітря або землі та розподіляє його по дому. Влітку з вашого будинку видаляється гаряче повітря, створюючи більш прохолодну внутрішнє середовище.
Популярність рішення
Останнім часом теплові насоси викликають все більший інтерес з боку компаній і споживачів у міру того, як наростає тенденція до скорочення використання викопного палива та економії на опаленні.
На відміну від печей, що працюють на природному газі або олії, теплові насоси не виділяють вуглекислий газ. До того ж повністю електрична технологія значно покращилася за останнє десятиліття, зробивши теплові насоси висококонкурентною альтернативою традиційним системам опалення, які працюють на спалюванні палива.
Крім цього, все більше країн Європи розглядають можливість поступової відмови від використання природного газу в будинках та інших спорудах, оскільки вони прагнуть максимально скоротити викиди шкідливого CO2.
Вартість
Теплові насоси, які витягують тепло з повітря або землі, не новина. Ця технологія була розроблена кілька десятиліть назад і набула поширення в 1970-х і 1980-х роках після того, як нафтові кризи зробили паливо для опалення дорогим.
Найбільш поширений тип — це насоси, що працюють за принципом “повітря-повітря”. Такий тепловий насос витягує тепло з повітря зовні й використовує компресор для його концентрації та переміщення усередині конструкції. Те ж саме обладнання можна використовувати для охолодження, змінивши процес у зворотному напрямку — витягуючи тепло з повітря всередині будівлі й перекачуючи його назовні.
Інший варіант — геотермальний тепловий насос, який забирає тепло з землі через систему трубопроводів приблизно на 80-100 метрів нижче поверхні Землі. Як і повітряні насоси, геотермальні насоси також можуть використовуватися для охолодження будівлі.
Установка геотермальних насосів зазвичай коштує як мінімум у два рази дорожче, ніж теплових насосів, що працюють за принципом “повітря-повітря”. Але для роботи їм потрібно набагато менше електроенергії, і їх легше обслуговувати протягом багатьох років.
Якщо порівнювати газові системи та теплові насоси, то з мінусів можна виділити, що покупка системи теплового насоса вимагає попередніх вкладень в тисячі доларів, які окупаються за кілька років (в середньому 5-7 років) у вигляді більш низьких рахунків за електроенергію. При цьому початкові вкладення в газову систему істотно нижче.
В середньому установка теплового насоса з повітряним джерелом може коштувати від 5 000 до 10 000 доларів, що в кілька разів більше, ніж установка газової печі.
Для прорахунку вартості встановлення газового опалення необхідно враховувати безліч чинників. Зазвичай першим етапом стає вибір виконавців робіт й складання проєкту (складання схеми установки, розрахунок обсягу робіт, вартість самої системи). У підсумку фінальна вартість буде включати безліч етапів та може скласти кілька тисяч доларів.
Встановлення індивідуального газового опалення під ключ в середньому обходиться в діапазоні від 50 до 100 тис. грн. У цю вартість входить:
- Пакет документів.
- Газовий котел.
- Розробка проєкту.
- Монтажні роботи.
- Радіатори, труби, крани та інші матеріали.
Температурні умови роботи
Вартість теплового насоса також залежить від багатьох факторів, в тому числі й від погодних умов, в яких він може працювати. Теплові насоси можуть ефективно працювати при температурі -10 градусів за Цельсієм, а деякі моделі здатні працювати при температурах до 25 градусів нижче нуля.
Яку б систему опалення ви не вибрали, варто взяти до уваги наступну рекомендацію: основний генератор тепла повинен резервуватися пристроєм, що працює на іншому енергоносії. Іноді основні котли зупиняються. Відбувається це з різних причин. Тому рекомендовано мати резервне джерело тепла, оскільки один єдиний котел не може забезпечити необхідну надійність опалення.
Відмінним рішенням може стати варіант, коли тепловий насос працює як основний генератор тепла, а газовий котел буде автоматично вмикатися як резервне джерело тільки в суворі морози, тобто лише кілька днів за зиму. При цьому ресурс котла збільшується.
Енергоефективність
Сучасні газові котли більш енергоефективні, ніж раніше, але все ж не можна порівнювати з ефективністю електричних теплових насосів.
Тепловим насосам для роботи потрібна електроенергія, але для цього потрібна відносно невелика кількість. Сучасні системи теплових насосів можуть передавати в три або чотири рази більше теплової енергії у вигляді тепла, ніж вони споживають електричної енергії для виконання цієї роботи.
Наприклад, на 1 кВт спожитої електроенергії тепловий насос видає в систему опалення 3-5 кВт тепла. При цьому він може працювати на опалення, охолодження та нагрівання води.
А перетворення енергії з однієї форми в іншу, як це роблять звичайні системи опалення (наприклад, газові системи), завжди призводить до втрати її деякої частини. При цьому втрачається близько двох третин енергії, використовуваної для виробництва електроенергії.
Саме тому модернізація житлових і комерційних будівель за допомогою теплових насосів збільшує ефективність опалення. У поєднанні з переходом з викопного палива на поновлювані джерела енергії це ще більше знижує споживання енергії та викиди вуглецю.
ЧОМУ ВАРТО ВИБРАТИ ГАЗОВИЙ КОТЕЛ?
- Поруч з будинком є газопровід
- Ви живете в холодному кліматі
- Добре підходить як резервне джерело тепла на додаток до теплових насосів
ЧОМУ ВАРТО ВИБРАТИ ТЕПЛОВИЙ НАСОС?
- Ви живете в помірному або теплому кліматі
- Ваш будинок не знаходиться поруч з лініями природного газу
- Вам потрібно кондиціювання приміщення, а також його опалення
- Для вас дуже важлива енергоефективність
- Для вас важлива безпека й екологічність рішення
При цьому варто пам’ятати, що теплові насоси більш універсальні в створенні комфорту в приміщенні — вони забезпечують тепло взимку і працюють як кондиціонери влітку. З іншого боку, печі забезпечують тільки тепло, тому для охолодження вашого будинку в теплі місяці потрібен окремий кондиціонер.
Якщо порівнювати, що в експлуатації дешевше газ або тепловий насос, однозначна відповідь — тепловий насос. Відмінний по надійності та вигідний за ціною приклад — теплові насоси серії Arctic Home Smart від британського бренду Mycond.
Переваги теплових насосів:
- найголовніша перевага — обігрів будинку обходитися більш ніж у 2 рази дешевше, ніж газом; якщо відмовитися повністю від газу, і перейти на тариф електроопалення, витрати скорочуються ще вдвічі;
- тепловий насос «повітря-вода» працює на тепло, на холод і на підігрів води при температурах зовнішнього повітря до -25 ° C;
- є широкий вибір моделей по потужності та функціональності;
- високий коефіцієнт енергоефективності при роботі теплового насоса на опалення — до 4-5 і вище, і на охолодження;
- швидкий монтаж, як автономної системи з тепловим насосом, так і з врізкою в уже наявну систему опалення;
- можуть гріти теплоносій до 55-60 градусів, є і високотемпературні моделі повітряних теплових насосів, що гріють воду до 80 ° C;
- керують через термостати, радіаторами, фанкойлами та контурами теплої підлоги;
- легко керувати через Wi – Fi за допомогою додатку Mycond;
- автоматично керують резервним джерелом (котлом або електронагрівачем);
- адаптовані для кліматичних умов України.